Zámecký pivovar Frýdlant je průmyslový podnik ve Frýdlantu  na severu České republiky. První písemné zmínky o pivovaru byly dochovány v urbáři zdejšího panství vyhotoveném v letech 1381 až 1409. V té době se vařilo pivo na frýdlantském hradě převážně pro potřeby jeho majitelů. Díky vzrůstajícímu objemu uvařeného piva vrchnost na přelomu 16. a 17. století dobudovala svůj nový pivovar, který byl z praktických důvodů přesunut blíže k přírodním zdrojům, tedy do podhradí na břeh řeky Smědé. Nejstarší dochované plány pivovaru, které se podařilo najít, zachycují jeho stav z roku 1817. Během devadesátých let 19. století přešel pivovar z řemeslné výroby piva na výrobu průmyslovou. V té době proběhly také stavební úpravy, které ovšem vycházely z původní dispozice pivovaru. Plány k přestavbě vytvořil roku 1890 frýdlantský stavitel Wilhelm Stärze. Na přelomu 19. a 20. století, postupně stoupal výstav pivovaru až po 38 514 hektolitrů za rok 1910. Před druhou světovou válkou dosahoval výstav pivovaru hodnoty 29 000 hektolitrů.

Po skončení druhé světové války připadl pivovar coby konfiskát národní správě a  v roce 1949 byl uzavřen pro neefektivitu výroby. V dalších letech tu zrály sýry a skladovala se zelenina.

V roce 2010 zakoupila pivovar společnost Terra Felix, s.r.o. v jejímž čele stojí Marek Vávra. Ta se zasloužila o jeho obnovu a znovuotevření objektu. Pivovar začínal s kapacitou 1000 hektolitrů ročně, dnes jsou tu schopni díky nové technologii uvařit až 40 000 hektolitrů.  V příštím roce je v plánu přestavba dalších částí areálu na velkou kuchyni a restauraci a také hotel se stovkou lůžek. V pivovaru by mělo vzniknout také muzeum a v nejstarší části areálu, v barokním humnu, je v plánu otevřít středověkou restauraci. Během obnovy se také podařilo vybudovat školicí a vzdělávací centrum evropského standardu.

 

TOPlist